niedziela, Marzec 24, 2019
Moda

Moda na rower — krótka historia

Choć historia roweru sięga co najmniej dwóch wieków, koncepcja specjalnej odzieży mająca na celu poprawienie osiągów i komfortu rowerzystki jest dość nowa. Stosunkowo wcześnie pojawiły się tak zwane „dwukółki” – proste dwukołowe wózki z deską, na której wsiadało się i odpychało się nogą. Potem pojawiły się pedały i bicykle z wielkim kołem, zyskał popularność w innych częściach Europy i Ameryki. Kiedy opony pneumatyczne pojawiły się w latach osiemdziesiątych dziewiętnastego wieku, popularność tego sportu wzrosła, w związku z czym pojawiły wyspecjalizowane stroje rowerowe.

Wczesne kolarskie szorty i spodnie były zaprojektowane tak, by miały zamszową warstwę w miejscach, które mogły nasiąkać potem. W ten sposób pot wsiąkał w zamsz, zamsz był też miękki i ograniczał otarcia. Zmodyfikowane majtki wełniane to kolejny rodzaj spodenek do jazdy na rowerze, które miały też miękkie, wyściełane panele (a nie znano wtedy amortyzacji siodełka).

Na początku dwudziestego wieku jazda na rowerze stała się dobrze rozwiniętym środkiem transportu i powstał też znany wyścig Tour de France. Pojawiły się koszulki kolarskie, które również były wykonywane z wełny. Podobnie jak niektóre z dzisiejszych tkanin syntetycznych, wełna była znana z absorpcji wilgoci, a na pewno podczas pierwszego Tour de France w 1903 roku nie było lepszego materiału.

Wełna oczywiście ma też swoje wady. Kiedy wełniane ubrania stają się mokre, łatwo im się deformować, a gdy pogoda stała się  gorąca, zaczęły cuchnąć.

Współczesny rower dwukołowy z łańcuchem nazywano w Polsce „koło” (jak angielskie „cycle”), stąd pochodzi słowo kolarz i kolarstwo – dopiero gdy firma Rover (tak, ta od samochodów) zaczęła sprowadzać takie welocypedy do Polski, nazywano wszystkie bicykle rowerami. Pojawiły się też specjalne, często ganione przez Kościół stroje gimnastyczne.

W latach 40. XX wieku włoski projektant odzieży Armando Castellini zaczął produkować jedwabne ubrania do jazdy na rowerze jako lekką, oddychającą i bardziej estetyczną alternatywę dla odzieży wełnianej. W 1941 r. Brytyjscy chemicy Rex Whinfield i JT Dickson stworzyli poliester, znany także jako PET. Dzięki temu nowe ubrania stały się łatwiej dostępne, gdyż stały się łatwiejsze w produkcji. Po II Wojnie ze spadochronów szyto ubrania i nylon rozpowszechnił się na całym świecie.

Teraz nowoczesne tkaniny, takie jak Spandex, Nylon i inne materiały syntetyczne impregnowane przed wilgocią zapewniają kolorowe, wygodne i praktyczne ubrania dla kobiet rowerzystek we wszystkich rozmiarach i stylach.

Back To Top